SPORCU AİLELERİ!

Bir sporcu velisi olarak çocuğunuzun sporda başarılı olabilmesi için;

 1. Çocuğunuzu koşulsuz sevin.
 2. Antrenörlerini destekleyin.
 3. Her yarışmada kazanamayacakları gerçeğini benimseyin.
 4. Çocuk olmalarına ve eğlenmelerine izin verin.
 5. Doğru karakterli ve değerlere sahip bir birey olmalarına yardımcı olun.
 6. Sporcu ailesi olmaya ara verin. Akşam yemeğinde veya arabadaki konuşmalarda sadece sporla ilgili konulardan kaçının.
 7. Çocuğunuzu “bu benim çocuğum, basketbolcu” diye tanıtmayın. Spor çocukların, yaptıkları bir şeydir. Onları tanıtmamalıdır.
 8. Çocuklarınız için her şeyi yapmayın. Sorumluluğu ve kendilerini yönetmeyi öğretin.
 9. Başarıyı ve eforu ara sıra ödüllendirin. Ancak basitçe, küçük şekilde, pratik ve kişisel ödüller olmasına dikkat edin. Çocuklar spor yaptıkları için PC, Konsol oyunları vb. ihtiyaç duymazlar!
 10. En güzeli çocukları gerçekten en sevdikleri şeyle ödüllendirin; zamanınızı onlara ayırın.
 11. Yarışmalarda ve maçlarda sakin, rahat ve değer verici olun.
 12. Herhangi bir sporda ilerlemenin uzun zaman aldığı gerçeğini kabul edin. Birçok sporda sporcuların tam potansiyeline ulaşması 7-10 yıllık olgunlaşma döneminden sonra gerçekleşir.
 13. İster inanın ister inanmayın, çocuklar antrenman çantalarını kendileri hazırlayıp, kendileri açtıklarında veya antrenman malzemelerini kendileri temizlediklerinde, su şişelerini kendileri doldurduklarında mutlaka bir şeyler öğrenirler. Bu ve benzer konularda onları sportif kariyerlerinin kontrolünü ele almaları konusunda cesaretlendirin. Küçük el işleri ve ev işlerine yardım etme bağımsızlık gelişiminde önemli öğreticilerdir.
 14. Galibiyet aldıklarında, işe yaramayan yiyeceklerle ödüllendirmeyin.
 15. Beceriler ve davranışlar başarı için önemli değerlerdir. Çocuklarınıza en son ve en güzel malzemeleri alıp başarıya kısa yoldan ulaşmalarını ümit ederek paranızı boşa harcamayın.
 16. Sporda gösterilen arzu ve kendini vermeyi, okul ve derslerde de göstermeyi özendirin.
 17. Spor içecekleri, spor yiyecekleri ve spor destek ürünlerine dayanmaktan kaçının. Onun yerine çok çeşitli ve sağlıklı yiyeceklerden oluşan dengeli bir beslenmeye odaklanın.
 18. Çocuklarınızın değişik spor ve aktivitelere katılmasına olanak verin.
 19. Çok erken özelleşmeye çalışmayın! 10 yaşında profesyonel şampiyon sporcu diye bir şey yoktur.
 20. Ara sıra istenmeyen yiyecekler için kaygılanmayın.
 21. Kazanmayı vurgulamak yerine, efor, sıkı çalışma, yeni beceriye teşebbüs, yeni beceriyi maçlarda yapma gibi değerleri öne çıkarın.
 22. Çocuğunuzu koşulsuz sevin (1.maddenin tekrarı ancak tekrarlamaya değer).
 23. Pişmanlık duygusundan kurtulun. Bu durum sizin “zamanımı daha iyi şeyler için geçirebilirim” gibi cümleler kurmanızı engeller ve “senin spor yapman için ne kadar çok fedakârlık yaptığımın farkında mısın ?” gibi kurulan cümlelerde herkes kaybeden olur.
 24. Geniş hareket becerileri olan aktiviteleri yapmaya özendirin. Örneğin, koşma, yakalama, fırlatma, denge, çeviklik, kondisyon, hız ve ritim gibi genel beceriler tüm sporlarda pozitif etkiye sahiptir.
 25. Ara sıra okul ve sporla ilgisi olmayan, sadece çocuk olabilmekle ilgili zaman yaratın.
 26. Antrenman, maç ve okul çalışmaları dışında ilişkiler ve arkadaşlıkları özendirin. Bu, dengeyi iyi kurmalarına yardımcı olur.
 27. Çocukların koydukları hedefleri başarmalarında onlara destek olun. Aile olarak onların başarılarını paylaşmaya zaman ayırın.
 28. Antrenman yapmayı veya spor yapmayı asla ceza olarak kullanmayın.
 29. Ailenin de çocuğun yaptığı spor dışında bir sporla uğraşması herkesin yararına olacaktır.
 30. Takımdaki diğer çocukların aileleriyle tanışın. Çocuklarınızın diğer güvendiğiniz velilerle bir şeyler yapması onların daha bağımsız olmalarına yardımcı olur.
 31. Antrenmanlara düzenli aralıklarla gelerek onların yaptığı spordaki eforlarına ve süreçlere ilgi duyduğunuzu gösterin. Sadece maçlardaki kazanmalar ve kaybetmelerle ilgilenmeyin.
 32. Çocuğunuzun takımıyla beraber yapmaya çalıştığı sosyal sorumluluk projelerine katılımcı olmasını sağlayın.
 33. Çocuklarınıza sağlıklı bir aktivite yaptıklarından ötürü onlarla gurur duyduğunuzu söyleyin.
 34. Takım için çalışmalar yapmak için zaman ayırmaya gönüllü olun.
 35. Antrenmanlar ve maçlarda zaman harcarken direkt olarak kendi çocuğunuzla ilgilenmeyin. Bu, çocuklara takım kavramının önemini öğretirken birlikte çalışmak ve diğerlerini destekleme davranışlarını da ön plana çıkarır.
 36. Daha önceden sporcu veya antrenör olsanız bile kendi çocuğunuza antrenörlük yapmaktan kaçının. Çünkü çok az işe yarar.
 37. Çocuğunuzun yapmış olduğu spora olan ilgisinin (arzusunun) değişebileceğinin farkında olun.
 38. 37.maddeye bağlı olarak bir sporda öğrenilen becerilerin diğer bir spora transfer olabildiğini unutmayın.
 39. Çocukların ilerleme gösteremediği zamanları da kabul etmelisiniz. Böyle zamanlarda, eğlence için katılımı, beceri öğrenmeye odaklanmayı (yaşam boyu onlara yardımcı olabilecek becerilerden azim ve sabır geliştirdiklerini) vurgulayın.
 40. Basketbolun takım sporu olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun paylaşımcı olması için teşvik edici olun.
 41. Çocuklarınıza uygun şekilde tezahürat yapın. Ne kendinizi ne çocuğunuzu utandırmayın.
 42. Her hafta spor dışında sadece aile konularına ayrılmış zaman yaratın.
 43. Performans arttırıcı içecek ve ilaç kullanımına karşı sıkı bir duruşunuz olsun.
 44. Çocuklarla birlikte iken alkollü içecekler konusunda hassas ve sorumlu örnekler ortaya koyun.
 45. Mucizevî spor içecekleri veya süper yardımcı destekler konusunda kısa yollar peşinde koşmayın. Gerçek mucizenin ve spordaki başarının düzenli şekilde becerilerin çalışılması ve tutumların geliştirilmesi ile geldiğinin bilincinde olmalısınız.
 46. Eğer çocuklarınızdan birisi şampiyon ise ve diğeri onun kadar yetenekli değilse yetenekli olmayanın yaptığı şey her ne ise ona da aynı zamanı, enerjiyi ve heyecanı ayırın.
 47. Şu cümleyi kullanmayın “ben senin yaptığın sporu yaparken, biz böyle yapmazdık…”
 48. Çocukların güçlü rol modeller bulmasına yardımcı olun. Ancak bunu yaparken sadece sportif becerilere dayanan karar olmamasına özen gösterin. Rol modelde, bütünlük, insanlık, dürüstlük ve sorumluluk konularında kendi kararlarını veren güzel örnekler seçin.
 49. Çocukları liderlik kalitelerinden paylaşımcı, bencil olmayan, takım çalışması ve cömertlik gibi kaliteleri öğrenmesi konusunda özendirin. Spor yapmak hayat derslerini öğretir.
 50. Çocuğunuzun başarılarını diğer çocukların başarıları ile kıyaslamayın. (iyi veya kötü) Bu sadece çocuklar arasında darılmalara ve engellere yol açar.

Wayne Goldsmith

Sports Coaching Mentor