Beslenme Eğitimi ve Kahvaltı

Ailelerin yönlendirmesi ve eğitimi ile çocukların doğru beslenme alışkanlıklarını erken kazanması, kendilerinin fiziksel gelişimi, zekâ düzeyi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından son derece önemlidir.

Aile olarak;

  • Öğünlerinizi çocuklarınızla beraber yapın ve onlara sağlıklı beslenme konusunda örnek olun.
  • Kahvaltının önemini çocuğunuzun kavramasını sağlayarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırın.
  • Mutfağınızı meyve, sebze, tam tahıllı besinler ve diğer sağlıklı seçimlerle doldurun. Çikolata, bisküvi ve şeker ürünlerini evinizden uzak tutun.
  • Dışarda hazır yemek yerine yemeklerinizi evde hazırlayıp, tüketin ve porsiyon ölçülerine dikkat edin.
  • Çocuğunuzun boy-kilo gelişimini beslenmeleri ile paralel olarak takip edin.
  • Çocuğunuzu günlük beslenme alışkanlıklarının fiziksel aktivitelerine olan olumlu ve olumsuz etkilerini takip edin.

 

Doğru Kahvaltı Alışkanlığının Önemi

Sabah kahvaltısının çocukların büyüme ve gelişiminde ne kadar önemli olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Akşam yemeği veya sonrasında alınan son ara öğünle kahvaltı zamanına kadar geçen süre 8 saat ile 12-14 saat arasında seyreder. Bu açlık süresinin ilk 3-4 saatinin ardından, büyümekte olan çocuğun gereksinimi olan enerji ve besin öğesi ihtiyaçları kendi vücudundaki enerji depolarından sağlanır. Dolayısıyla sabah yapılacak sağlıklı bir kahvaltı ile bu depolar yenilenir ve metabolizma günlük yaşamsal faaliyetleri için hazır hale getirilir.

Çalışmalar, güne farklı gruplardan besinlerle hazırlanmış bir kahvaltıyla başlayan çocukların okul başarısının arttığını gösteriyor. İyi bir kahvaltı, çocukların öğrenme sürecini ve beyin gelişimini de olumlu yönde etkiliyor. Kahvaltı yapan çocukların daha başarılı olduğu, derste konsantrasyon sorunu yaşamadıkları için karşılaştıkları problemleri daha kolay çözebildikleri, okul performanslarının fiziki performans da dahil olmak üzere daha uzun sürdüğü, dolayısıyla daha geç yoruldukları ve kas işlevlerinin daha iyi olduğu biliniyor.

MVP olarak velilerimiz ile beraber sporcularımızı kahvaltının önemi konusunda bilgilendirmeye ve onlar için hazırladığımız farklı programları uygulayıp takip etmeye devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

MVP Sportif Organizasyonlar