DEĞERLİ SPORCU AİLELERİ!

Bir sporcu velisi olarak çocuklarınızın sporda başarılı olabilmesi için;

 1. Çocuğunuzu koşulsuz sevin.
 2. Antrenörlerini destekleyin.
 3. Her yarışmada kazanamayacakları gerçeğini benimseyin.
 4. Çocuk olmalarına ve eğlenmelerine izin verin.
 5. Doğru değerlere sahip karakterli bireyler olmalarına yardımcı olun.
 6. Çocuklarınızla akşam yemeğinde veya arabada yapacağınız sohbetlerin sadece spor içerikli olmamasına özen gösterin.
 7. Çocuğunuzu “basketbolcu” diyerek tanıtmayın. Basketbol çocukların hayatında yer alan aktivitelerden sadece bir tanesidir, onları kişisel anlamda tanımlamaz.
 8. Çocuklarınız için her şeyi yapmayın. Sorumluluğu ve kendilerini yönetmeyi öğretin.
 9. Başarıyı ve eforu ara sıra ödüllendirin ancak telefon, bilgisayar ve konsol oyunları dışında basit, pratik ve kişisel ödüller olmasına dikkat edin.
 10. Çocukları gerçekten en sevdikleri anne ve babaları ile geçirecekleri kaliteli zaman ile ödüllendirin
 11. Yarışmalarda ve maçlarda sakin, rahat ve değer verici olun.
 12. Herhangi bir sporda ilerlemenin uzun zaman aldığı gerçeğini kabul edin. Birçok sporda sporcuların tam potansiyeline ulaşması 7-10 yıllık olgunlaşma döneminden sonra gerçekleşir.
 13. Çocuklar antrenman çantalarını kendileri hazırlarken, antrenman malzemelerini kendileri temizlerken veya su şişelerini kendileri doldururken, hayat adına mutlaka bir şeyler öğrenirler. Bu tarz konularla onları sportif kariyerlerinin kontrolünü ele almaları konusunda cesaretlendirin. Çocukların küçük el işleri ve ev işlerine yardım etmeleri, kişisel gelişimlerinde bağımsız ve öz güven sahibi bireyler olmaları adına önemli öğreticilerdir.
 14. Kazanılan maçlar sonrasında, galibiyeti fast food tarzı zararlı yiyeceklerle ödüllendirmeyin.
 15. Beceri ve davranış modelleri başarı için önemli değerlerdir. Çocuklarınıza en son ve en güzel malzemeleri alarak başarıya kısa yoldan ulaşmalarını ümit edip, paranızı boşa harcamayın.
 16. Çocukların sporda gösterdikleri arzu ve isteği, okulda ve derslerinde de göstermelerine teşvik edin.
 17. Çocukların günlük yemek alışkanlıklarında ağırlıklı olarak spor içecekleri, spor yiyecekleri ve spor destek ürünleri ile beslenmediklerinden emin olun. Onun yerine çok çeşitli ve sağlıklı yiyeceklerden oluşan dengeli bir beslenmeye odaklanın.
 18. Çocuklarınızın değişik spor ve aktivitelere katılmasına olanak verin.
 19. Sportif anlamda çok erken özelleşmeye çalışmayın! 10 yaşında profesyonel olmuş şampiyon bir sporcu yoktur.
 20. Yemek tercihlerinde nadiren yaptıkları yaramazlıklardan kaygılanmayın.
 21. Kazanmayı vurgulamak yerine, gayret, sıkı çalışma, yeni beceriye teşebbüs, yeni beceriyi maçlarda uygulama gibi değerleri öne çıkarın.
 22. Çocuğunuzu koşulsuz sevin (1.maddenin tekrarı ancak tekrarlamaya değer).
 23. Pişmanlık duygusundan kurtularak, “zamanımı daha iyi şeyler için geçirebilirim” ya da “senin spor yapman için ne kadar çok fedakârlık yaptığımın farkında mısın ?” gibi hissiyat ve ifadelerden kendinizi izole edin.
 24. Çocukları geniş hareket becerileri olan aktiviteleri yapmaya özendirin. Örneğin, koşma, yakalama, fırlatma, denge, çeviklik, kondisyon, hız ve ritim gibi genel beceriler tüm sporlarda pozitif etkiye sahiptir.
 25. Bazen, okul ve sporla ilgisi olmayan, sadece çocuk olabilmekle ilgili iletişim ve aktivitelerin olabileceği zamanı ve ortamı yaratın.
 26. Çocuğunuzu antrenman, maç ve okul çalışmaları dışında kurabilecekleri ilişkilere ve arkadaşlıklara özendirin. Bu, hayatlarında sosyal anlamda kuracakları denge adına faydalı olacaktır.
 27. Çocukların koydukları hedefleri başarmalarında onlara destek olun. Aile olarak onların başarılarını paylaşmaya zaman ayırın.
 28. Antrenman yapmayı veya spor yapmayı asla ceza olarak kullanmayın.
 29. Ailenin de çocuğun yaptığı spor dışında bir sporla uğraşması herkesin yararına olacaktır.
 30. Takımdaki diğer çocukların aileleriyle tanışın. Çocuklarınızın diğer güvendiğiniz veli ve sporcularla birlikte vakit geçirmesi, onların bağımsız ve sosyal bireyler olmalarına yardımcı olacaktır.
 31. Antrenmanlara düzenli aralıklarla gelerek çocuklarınızın yaptığı spordaki gayretlerine ve süreçlere ilgi duyduğunuzu gösterin. Sadece maç skoruna odaklanmayın.
 32. Çocuğunuzun takımıyla beraber yapmaya çalıştığı sosyal sorumluluk projelerine katılımcı olmasını sağlayın.
 33. Çocuklarınıza sağlıklı bir aktivite yaptıklarından ötürü onlarla gurur duyduğunuzu söyleyin.
 34. Oynadıkları takım adına çalışmalar ve faaliyetler yapmak için zaman ayırmaya gönüllü olun.
 35. Antrenman ve maçları takip ederken, direkt olarak sadece kendi çocuğunuza değil, takımdaki diğer arkadaşlarına da ilgi gösterin. Bu, çocuklara takım kavramının önemini öğretirken, birlikte çalışmak ve diğerlerini destekleme davranışlarını da ön plana çıkarır.
 36. Sporcu veya antrenör geçmişiniz olsa bile, kendi çocuğunuza antrenörlük yapmaktan kaçının. Çünkü çok az işe yarar.
 37. Çocuğunuzun yapmış olduğu spora olan ilgisinin (arzusunun) değişebileceğinin farkında olun.
 38. 37.maddeye bağlı olarak bir sporda öğrenilen becerilerin diğer bir spora transfer olabildiğini unutmayın.
 39. Çocukların ilerleme gösteremediği zamanları da kabul etmelisiniz. Böyle zamanlarda, eğlence için katılımı, beceri öğrenmeye odaklanmayı (yaşam boyu onlara yardımcı olabilecek becerilerden azim ve sabır geliştirdiklerini) vurgulayın.
 40. Basketbolun takım sporu olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun paylaşımcı olması için teşvik edici olun.
 41. Çocuklarınıza uygun şekilde tezahürat yapın. Ne kendinizi ne çocuğunuzu utandırmayın.
 42. Her hafta spor dışında sadece aile konularına ayrılmış zaman yaratın.
 43. Performans arttırıcı içecek ve ilaç kullanımına karşı sıkı bir duruşunuz olsun.
 44. Çocuklarla birlikte iken, alkollü içecekler konusunda hassas ve sorumlu örnekler ortaya koyun.
 45. Mucizevî spor içecekleri veya süper yardımcı destekler konusunda kısa yollar peşinde koşmayın. Gerçek mucizenin ve spordaki başarının düzenli şekilde becerilerin çalışılması ve tutumların geliştirilmesi ile geldiğinin bilincinde olmalısınız.
 46. Eğer çocuklarınızdan birisi üst seviye sporcu iken diğeri onun kadar yetenekli değilse, ikisine de aynı zamanı, enerjiyi ve heyecanı ayırın.
 47. Şu cümleyi asla kullanmayın; “Ben senin yaptığın sporu yaparken, biz böyle yapmazdık…”
 48. Çocukların güçlü rol modeller bulmasına yardımcı olun. Ancak bunu yaparken, kişilerin sadece sportif beceriler değil, bütünlük, insanlık, dürüstlük ve sorumluluk konularında da örnek bireyler olmasına özen gösterin.
 49. Çocukları, liderlik anlamında paylaşımcı, bencil olmayan, takım çalışması ve cömertlik gibi kaliteleri öğrenmesi konusunda özendirin. Aktif bir spor yaşantısının kendi içerisinde birçok hayat dersini barındırdığını unutmayın.
 50. Çocuğunuzun başarılarını diğer çocukların başarıları ile kıyaslamayın. Bu onların arasında sadece küskünlüklere ve mesafelere yol açar.

 

Wayne Goldsmith
Sports Coaching Mentor